19.–23. 9. 2022
Hotel Academia Stará Lesná
Časové pásmo: Europe/Prague

Charakterizace pasivních detekčních metod v ultrakrátkých pulsních polích

20. 9. 2022 14:32
3m
Kongresová miestnosť (Hotel Academia Stará Lesná)

Kongresová miestnosť

Hotel Academia Stará Lesná

Kongresové centrum SAV Academia Stará Lesná č.176 059 60 Tatranská Lomnica GPS súradnice: 49°9'7"N 20°17'12"E
Poster Metrológia, meranie a prístrojová technika Metrológia, meranie a prístrojová technika

Přednášející

Michal Šesták (ELI Beamlines, Fyzikální ústav AVČR)

Popis

V rámci práce na projektu 18HLT04 UHDpulse, zaměřeného na metrologii pro pokročilou radioterapii pomocí částicových svazků s vysokou dávkou v pulsu, byla na stanici ALFA studována odezva detektorů na bázi termoluminiscence (TL) a opticky stimulované luminiscence (OSL). Cílem projektu je vyvinout vhodné modely a předvídat chování detekčních systémů v komplexních radiačních polích, jako jsou ty, které jsou generovány laserovými urychlovači nebo terapeutickými zařízeními využívajícího efektu FLASH (dodání velmi vysokých dávek ve velmi krátkých pulsech).
V mezinárodním výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech jsou využívány vysokoenergetické lasery mimo jiné ke generování svazků ionizujícího záření. Jednou z experimentálních stanic je stanice "ALFA", zaměřená na urychlování elektronů (desítky až stovky MeV). Generované svazky jsou pulsní, s ultrakrátkou délkou pulsu (~10e-14s) a vysokým dávkovým příkonem v jednotlivém pulsu.
V této studii bylo provedeno několik samostatných ozáření (při různých parametrech svazku) TL a OSL detektorů umístěných na ISO slab fantomu. V příspěvku bude presentováno porovnání odezev detekčních systémů a vytvořený teoretický model.

Hlavní autoři

Iva Ambrožová (Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.) Anna Cimmino (ELI Beamlines, Fyzikální ústav, AVČR) Dávid Horváth (ELI Beamlines, Fyzikální ústav, AVČR) Veronika Olsovcova (ELI Beamlines, Institute of Physics, CAS, Czech Republic) Michal Šesták (ELI Beamlines, Fyzikální ústav AVČR) Roman Truneček (ELI Beamlines, Fyzikální ústav AVČR)

Materiály k příspěvku

Zatím tu nejsou žádné materiály.