19.–23. 9. 2022
Hotel Academia Stará Lesná
Časové pásmo: Europe/Prague

Podpora občanských měření radiace - gamaspektrometrie s kapesním spektrometrem RadiaCode-101

20. 9. 2022 14:05
15m
Kongresová miestnosť (Hotel Academia Stará Lesná)

Kongresová miestnosť

Hotel Academia Stará Lesná

Kongresové centrum SAV Academia Stará Lesná č.176 059 60 Tatranská Lomnica GPS súradnice: 49°9'7"N 20°17'12"E
Prezentácia Metrológia, meranie a prístrojová technika Metrológia, meranie a prístrojová technika

Přednášející

Jan Helebrant (Státní ústav radiační ochrany, v. v. i.)

Popis

Technologický pokrok poslední doby zpřístupnil různou detekční a vyhodnocovací techniku dříve vyhrazenou pouze profesionálům i v cenově akceptovatelné podobě pro různé nadšence z řad veřejnosti. Díky technologiím jako například křemíkové fotonásobiče (SiPM) a dostupnosti malých scintilačních krystalů z různých materiálů se během posledních let začaly na trhu objevovat malé cenově dostupné gamaspektrometrické detektory.

V rámci projektu institucionální podpory poskytované Ministerstvem vnitra ČR probíhá testování dvou kapesních spektrometrů RadiaCode-101 na bázi detektoru CsI(Tl).

Přístroj bude využíván pro “amatérskou” gamaspektrometrii v rámci spolupráce s veřejností, uvažováno je také jeho využití pro případná rychlá orientační měření pro potřeby hodnocení radiační situace.

Testována je použitelnost přístroje pro rozlišení jak běžných přírodních, tak i umělých radionuklidů s využitím kalibračních zdrojů dostupných v SÚRO za běžných podmínek.

Data jsou průběžně vyhodnocována a vybraná spektrometrická měření spolu s patřičnými doplňkovými informacemi zpřístupněna odborné i laické veřejnosti pro potřeby vzdělávacích aktivit v rámci podpory občanských měření radiace.

Hlavní autoři

Jan Helebrant (Státní ústav radiační ochrany, v. v. i.) Lubomír Gryc (Státní ústav radiační ochrany, v. v. i.)

Materiály k příspěvku