19.–23. 9. 2022
Hotel Academia Stará Lesná
Časové pásmo: Europe/Prague

Odhad podílu volné frakce ve čtyřech turistických jeskyních Bulharska

21. 9. 2022 10:01
3min
Kongresová miestnosť (Hotel Academia Stará Lesná)

Kongresová miestnosť

Hotel Academia Stará Lesná

Kongresové centrum SAV Academia Stará Lesná č.176 059 60 Tatranská Lomnica GPS súradnice: 49°9'7"N 20°17'12"E
Poster Radón a prírodné zdroje ionizujúceho žiarenia Radón a prírodné zdroje ionizujúceho žiarenia

Přednášející

Václav Štěpán (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská)

Popis

Z hlediska radiační ochrany jsou jeskyně podzemní prostory tvořené převážně horninovým prostředím s nízkým přirozeným obsahem radionuklidů. Jsou specifické především vysokou relativní vlhkostí, minimální ventilací a nepřítomností zdrojů aerosolů, což ovlivňuje podíl volné a vázané frakce v aerosolovém spektru. Ve srovnání s pobytovými prostory je zde podíl volné frakce vyšší, faktor nerovnováhy může nabývat hodnot v širokém intervalu, je zde i silná sezónnost koncentrací radonu. Pro zpřesnění odhadu efektivní dávky je tedy znalost faktoru nerovnováhy a podílu volné frakce zásadní, jak vyplývá ze závěrů ICRP 137. V ČR je postup výpočtu efektivní dávky jasně dán metodickým doporučením SÚJB DR-R0-5.5 (rev. 0.1 z 1.6.2022).
Na základě více jak osmi let (2011–2020) měření koncentrace radonu v turistických jeskyních Bulharska K. Turek, P. Stefanov a H. Orčíková odhadli, že efektivní dávka pracovníků v jeskyni Saeva Dupka (podle metodického doporučení SÚJB z r. 2018, jeskynní faktor 2) může překračovat úroveň 6 mSv/rok.
V červenci 2022 jsme proto v turisticky využívaných jeskyních Bulharska – Ledenika, Saeva Dupka, Bacho Kiro a Uhlovitsa provedli sérii doplňujících měření s cílem odhadnout podíl volné frakce a zároveň doplnit informace o koncentracích radonu v klíčových místech v uvedených jeskyních. Souběžně jsme také testovali možnost lokalizace prostupů do prozatím nepopsaných jeskynních prostor pomocí měření koncentrací vzdušných iontů.
V příspěvku výsledky provedených měření shrneme a zasadíme je do kontextu dlouhodobých měření koncentrace radonu, CO$_2$ a dalších parametrů prostředí prováděných kolegy z AV ČR a NIGGG BAS.

Hlavní autoři

Václav Štěpán (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) Lenka Thinová (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) Eva Fialová (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) Karel Jílek (SÚRO, v.v.i.) Karel Turek (ÚJF AV ČR, v.v.i.) Petar Stefanov (NIGGG BAS) Petr Otáhal (SÚJCHBO, v.v.i.) Vít Jirutka (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská)

Materiály k příspěvku

Zatím tu nejsou žádné materiály.