19.–23. 9. 2022
Hotel Academia Stará Lesná
Časové pásmo: Europe/Prague

Využití bezpilotních prostředků pro geologické mapování a monitoring ekologických zátěží (případové studie)

21. 9. 2022 14:20
15min
Kongresová miestnosť (Hotel Academia Stará Lesná)

Kongresová miestnosť

Hotel Academia Stará Lesná

Kongresové centrum SAV Academia Stará Lesná č.176 059 60 Tatranská Lomnica GPS súradnice: 49°9'7"N 20°17'12"E
Prezentácia Radón a prírodné zdroje ionizujúceho žiarenia Radón a prírodné zdroje ionizujúceho žiarenia

Přednášející

Václav Štěpán (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská)

Popis

Bezpilotními prostředky (BLP) nesené spektrometry překlenují mezeru mezi klasickou leteckou radiometrii s využitím letadla nebo vrtulníku a pochůzkovým měřením – jejich využití přináší specifické výhody i výzvy. Obojí bychom rádi demonstrovali na dvou případových studiích, zahrnujících jak měření pochůzkou, tak ve vzduchu.
Pro letecká měření byla využita sestava multikoptéry DJI M600 Pro, UgCS SkyHub systému pro sledování terénu a detektoru D230Av2 s dvěma válcovými 2x2“ NaI(Tl) krystaly. Pro pochůzková měření byl využit detektor GT-40 s jedním 3x3“ NaI(Tl).
První případ se věnuje možnosti využití pro geologické mapování, v blízkosti bývalého znělcového lomu poblíž obce Valkeřice v severních Čechách – na základě geologické mapy jsme tu očekávali dobře rozlišitelný kontrast mezi trachyty v prostoru bývalého lomu a sedimenty v okolí a ukážeme porovnání z pochůzky na zemi a letů v 3 až 10 metrech.
V druhém případě jsme se věnovali možnostem rozlišení lokálního znečištění Ra-226 v nivě řeky Ploučnice, historicky vzniklém v souvislosti s uranovou těžbou výše v povodí.
V závěru bychom rádi diskutovali technologický vývoj v této oblasti, včetně porovnání s další generací podobného technického řešení – DJI M300 s odlehčenou verzí D230A detektoru.

Hlavní autoři

Václav Štěpán (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) Lenka Thinová (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) Jaroslav Klusoň (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) Jiří Martinčík (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) Petr Otáhal (SÚJCHBO, v.v.i.)

Materiály k příspěvku

Zatím tu nejsou žádné materiály.