19.–23. 9. 2022
Hotel Academia Stará Lesná
Časové pásmo: Europe/Prague

Hodnocení dopadů nových radonových konverzních faktorů

21. 9. 2022 9:25
15min
Kongresová miestnosť (Hotel Academia Stará Lesná)

Kongresová miestnosť

Hotel Academia Stará Lesná

Kongresové centrum SAV Academia Stará Lesná č.176 059 60 Tatranská Lomnica GPS súradnice: 49°9'7"N 20°17'12"E
Prezentácia Radón a prírodné zdroje ionizujúceho žiarenia Radón a prírodné zdroje ionizujúceho žiarenia

Přednášející

Miroslav Jurda

Popis

Abstrakt
V prosinci 2017 byly publikovány Mezinárodní komisí pro radiační ochranu nové dávkové konverzní faktory (dále jen „DKF“) pro výpočet (efektivní) dávky pracovníků z inhalace produktů přeměny radonu (222Rn a 220Rn) ICRP -137, 2017 - Occupational Intakes of Radionuclides: Part 3. 137.
V rámci mezinárodní diskuse (IAEA, EU, UNSCEAR) nebyl jednotný přístup k dané skutečnosti, zda konverzní faktory přijmout či ponechat původní. Úřad se situací zabýval, sledoval přístup ostatních evropských zemí a v roce 2019 se rozhodl a prezentoval na jednání v rámci Technical Meeting on the Implications of the New Dose Conversion Factors for Radon Vienna, Austria 1 - 4 October 2019, že zahájí kroky k přijetí nových DKF. “Despite too many questions the Czech Republic to will open process to goal to use new dose conversion factors in 2020 will to use for calculating the effective dose from radon in the Czech Republic.“
V prosinci 2020 ředitelka sekce radiační ochrany SÚJB jmenovala tým, jehož úkolem bylo provést hodnocení dopadů regulace (RIA, z anglického Regulatory Impact Assessment). Cílem RIA bylo zhodnotit, jaký dopad by přijetí DKF mělo na systém regulace přírodních zdrojů záření v České republice.
Nové DKF vedou k efektivní dávce přibližně 2,5x vyšší než je efektivní dávka stanovená stávajícím postupem (za použití DKF podle ICRP 65, 1993. Protection Against Radon-222 at Home and at Work ). DKF nejsou přímou součástí atomového zákona a jeho prováděcích předpisů, jsou však uvedeny v několika doporučeních vydaných SÚJB pro potřeby stanovení efektivní dávky z inhalace radonu a jeho dceřiných produktů (dále jen „DP“).
V přednášce bude prezentován postup hodnocení, který probíhal podle „Vzdělávacího manuálu pro hodnocení dopadu regulace (RIA)“, který vydal Úřad vlády České republiky v roce 2017, přijetí DFK v ČR a způsob následné implementace DKF do příslušných právních předpisů ČR.
Pro vyhodnocení dopadů byla zvolena Multikriteriální analýza (dále jen „MCA“). Podstatou metody je nalezení varianty s optimální kombinací míry naplnění jednotlivých relevantních kritérií při zohlednění jejich důležitosti. Váha kritéria představuje koeficient jeho důležitosti, tedy číselné vyjádření jeho relativní významnosti v porovnání s ostatními kritérii. Čím větší význam je kritériu přikládán, tím vyšší musí být jeho váha.

Hlavní autoři

Miroslav Jurda Ivana Ženatá

Materiály k příspěvku

Zatím tu nejsou žádné materiály.