8.–12. 11. 2021
Časové pásmo: Europe/Prague

Měření promptní gama z nepružného rozptylu AmBe neutronů v D2O sféře

9. 11. 2021 10:55
15min
Přednáška Metrologie, měření, přístrojová technika a její aplikace Metrologie, měření, přístrojová technika a její aplikace

Přednášející

Tomáš Czakoj (Centrum Výzkumu Řež s.r.o)

Popis

Promptní složka gama záření, vznikající při interakcích neutronů, ať už při jejich záchytu nebo při jejich nepružném rozptylu, je významnou složkou gama záření ve směsných polích N/G. Jeho dobrá znalost je zásadní v různých oblastech, ať v provozu reaktoru (reaktorová a vnitroreaktorová dozimetrie, radiační ochrana), či třeba v identifikaci prvků v půdě, či přímo ve vesmíru. Tato práce prezentuje měření gama záření produkovaného při nepružném rozptylu na $^{16}O$, a její srovnání s výpočtem různými knihovnami jaderných dat v kódu MCNP6.2. V experimentu byla použita sféra (průměr 50 cm), vyrobené z hliníku a naplněná těžkou vodu v jejímž středu byl umístěn dobře popsaný Am-Be neutronový zdroj. Neutronová emise byla stanovena s pomocí manganové lázně, neutronové spektrum změřeno s pomocí ověřeného scintilačního detektoru. Vlastní měření fotonů z reakce $^{16}O$(n,n’) bylo realizováno s pomocí dobře popsaného HPGe detektoru (pro výpočetní určení odezvy detektoru) a pomocí stilbenu. Tato reakce byla studována zejména proto, že komunita jaderných dat definovala $^{16}O$ jako jeden z materiálů jejichž validace je nutná. To znamená, že experiment, ideálně benchmarkové kvality, pro stanovení promptního gama záření z kyslíku, by měl být realizován.

Přihlásit do soutěže Ne

Hlavní autoři

Tomáš Czakoj (Centrum Výzkumu Řež s.r.o) Michal Košťál (Centrum Výzkumu Řež s.r.o) Jan Šimon (Centrum Výzkumu Řež s.r.o) Zdeněk Matěj (Masarova Univerzita) Evžen Novák (Centrum Výzkumu Řež s.r.o)

Materiály k příspěvku

Zatím tu nejsou žádné materiály.