Přednášející
Popis
Hlavním důvodem pro měření aktivity vody primárního okruhu jaderných reaktorů je včasná detekce porušení palivového článku v aktivní zóně reaktoru. Toto měření také poskytuje informaci o radiačních podmínkách poblíž primárního okruhu a o kontaminaci radionuklidy předmětů, které byly v kontaktu s vodou primárního okruhu. Významné zvýšení objemové aktivity vody vede ke zhoršení podmínek radiační ochrany především pro pracovníky údržby areálu reaktoru, v případě výzkumného reaktoru pak také pro pracovníky připravující experimenty poblíž primárního okruhu.
Také na výzkumném reaktoru LVR-15 probíhá pravidelné měření vody primárního okruhu od roku 1996. Reaktor má nominální tepelný výkon 10 MW a je v provozu v průměru 200 dní v roce, proto objemová aktivita vody není zanedbatelná. Aktivita vody se stanovuje minimálně jednou týdně. Vzorek se odebírá do 0,5 litrové PET lahve a objemové aktivity se měří na gama spektrometru s detektorem HPGe.
Štěpné produkty ve vodě vznikají při štěpení především nuklidu 235U, aktivační produkty souvisí s dalšími nečistotami ve vodě. Významnější měřené štěpné produkty jsou 95Nb, 131I, 137Cs a 140La, z aktivačních produktů lze jmenovat 24Na, 51Cr, 60Co a 124Sb. V posledních letech dochází ke snížení objemových aktivit štěpných produktů, což pravděpodobně souvisí se sníženou kontaminací palivových souborů uranem. U některých aktivačních produktů dochází naopak ke zvýšení objemových aktivit, zřejmě v souvislosti s uvolňováním některých prvků ze zařízení používaných k experimentům v aktivní zóně reaktoru. V příspěvku jsou uvedeny časové průběhy objemových aktivit vybraných radionuklidů pro celé měřené období.